Platelet Rich Plasma (PRP) - plazma bogata w osocza

Co to jest PRP?

Płytki krwi to komórki krwi odpowiedzialne za krzepnięcie i uwalnianie czynników wzrostu, które pomagają w procesie gojenia. Osocze bogate w płytki krwi (PRP) to koncentrat własnej krwi, który zawiera dużą liczbę płytek krwi, która jest 4-7 razy większa od normalnego stężenia płytek we krwi. Można go wstrzykiwać w określony obszar w celu wykorzystania funkcji płytek krwi i poprawy gojenia się ran oraz pomocy w odmładzaniu skóry. Ponieważ jest ona częścią własnej krwi, jest wolna od chorób zakaźnych i nie może powodować nadwrażliwości ani reakcji alergicznych.

Do czego można stosować PRP?

PRP jest stosowany w medycynie od 20 lat w celu przyspieszenia gojenia się urazów, zarówno chirurgicznych jak i urazowych. Przykładem mogą być urazy ścięgien, operacje ortopedyczne i stomatologiczne. Ostatnio PRP stosuje się do odmładzania skóry. Jest on skuteczny w poprawie jakości skóry, w tym w poprawie jej linii i tekstury. Może również poprawiać wygląd blizn. Wyniki są widoczne po 3 tygodniach i ulegają poprawie w ciągu kolejnych miesięcy. Inne schorzenia leczone PRP to wypadanie włosów (łysienie) i rozstępy.

Na czym polega zabieg?

Przed zabiegiem pobiera się od pacjenta 10 - 20 ml krwi. Krew ta jest umieszczana w wirówce przez 5 - 8 minut. Po zakończeniu wirowania osocze zostanie rozdzielone na trzy warstwy. Warstwa osocza bogatopłytkowego jest pobierana i wstrzykiwana do głębokiej warstwy skóry właściwej lub warstwy tłuszczu. Płytki krwi stopniowo zwiększają ilość kolagenu, który może zwiększyć grubość skóry i ogólny stan zdrowia skóry. Zaleca się trzy zabiegi w odstępie jednego miesiąca, a następnie konserwację przynajmniej raz w roku, najlepiej co sześć miesięcy. Proces ten trwa od 45 minut do godziny.

Czy jestem kandydatem do zabiegu?

Osoby z chorobami skóry (tru, porfiria, alergie), nowotworami, chemioterapią, ciężkimi zaburzeniami metabolicznymi i ogólnoustrojowymi oraz nieprawidłową funkcją płytek krwi (np. zaburzenia krwi). Przeciwwskazaniami są terapia przeciwzakrzepowa i leżąca u jej podstaw sepsa.

Jakie są skutki uboczne / powikłania?

Obrzęk, siniaki i zaczerwienienie przez 12-24 godziny. Niektórzy klienci odczuwają sińce w miejscu nakłucia żyły. Sińce mogą być widoczne przez 2-3 dni W rzadkich przypadkach może wystąpić cellulitis skóry, który można leczyć antybiotykami.

PRP na wypadanie włosów

Udowodniono również, że PRP (plazma bogatopłytkowa) pomaga w przerzedzaniu włosów - zalecamy wykonanie 3-6 zabiegów, wyniki mogą być różne. PRP wykorzystuje lecznicze właściwości własnych płytek krwi, aby stymulować naturalny wzrost włosów.

PRP na wypadanie włosów FAQ's

Jak PRP pomaga w przerzedzaniu włosów?

PRP wykorzystuje maleńkie zastrzyki z własnych płytek krwi i osocza wyizolowanych z małej próbki krwi, aby "powiedzieć" swojemu ciału, aby naprawić każdą tkankę, w którą ją włożysz, i odmłodzić ją na poziomie komórkowym. Stosowany przy wypadaniu włosów, zatrzymuje ich miniaturyzację (zmniejszanie się i cieńsze włosy) i pomaga "obudzić" istniejące mieszki włosowe, odwracając ich przerzedzanie. Jeśli mieszek włosowy już całkowicie obumarł, nie będziesz w stanie pobudzić go do wzrostu włosów, dlatego PRP zwykle działa najlepiej u osób, które zaczęły zauważać przerzedzanie się włosów w ciągu ostatnich 2-3 lat.

Czy PRP przy wypadaniu włosów boli?

Dobry krem przeciwbólowy nakłada się na skórę głowy na 20 minut przed zabiegiem. Wstrzyknięcia PRP będą podawane do skóry głowy za pomocą bardzo małej igły.

Czy są jakieś przestoje?

Po zabiegu PRP, przez następne 48 godzin musisz być bardzo świadoma higieny i unikać mycia włosów. Musisz także unikać dotykania głowy przez co najmniej 2 godziny, aby umożliwić zagojenie się miejsc wstrzyknięć. Jeśli trzeba będzie dotknąć głowy, należy umyć ręce przed dotknięciem miejsc wstrzyknięcia. Będziesz mogła kontynuować wszystkie normalne czynności, jednak musisz utrzymywać obszar wolny od wszystkich produktów do włosów przez co najmniej 24 godziny po zabiegu.

Ile zabiegów PRP będę potrzebować, aby zmniejszyć wypadanie włosów?

Ilość zabiegów potrzebnych do zmniejszenia utraty włosów będzie się różnić na osobę i będzie zależeć od poziomu utraty włosów, poszczególnych cykli wzrostu włosów i innych czynników medycznych. Średnio osoby otrzymujące takie leczenie będą miały od 3 do 6 zabiegów PRP, w odstępie 1 miesiąca, a następnie coroczne leczenie podtrzymujące.

Ile czasu zajmie zobaczenie PRP dla wyników włosów?

Wyniki bardzo na osobę, ale średnio można się spodziewać wyników po 4-6 miesiącach.