Porady dotyczące pielęgnacji skóry przeciwstarzeniowej

W wieku 40 i 50 lat na skórze mogą pojawić się oznaki starzenia. Może stracić jędrność, mogą pojawić się drobne linie i zmarszczki. Mogą także wystąpić zmiany w wyglądzie cery. Możesz jednak zachować, a nawet poprawić swój wygląd, stosując się do poniższych wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry, które mają korzystny wpływ także na ogólny stan zdrowia.

Chroń się przed słońcem

Promienie ultrafioletowe (UV) uszkadzają skórę i powodują jej szybsze starzenie się, co nazywamy fotostarzeniem. Mogą one również powodować rozpad kolagenu, zaburzać działanie elastyny i powodować nierównomierną pigmentację. Aby zachować ochronę:

  • Stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim współczynniku ochrony (co najmniej SPF 30), zwłaszcza taki, który zawiera substancje nawilżające i przeciwutleniacze.
  • Pozostawaj w cieniu między godziną 10 a 14, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne.
  • Okryj się spodniami, długimi rękawami, kapeluszem z szerokim rondem, a nawet rękawiczkami; okulary przeciwsłoneczne mogą chronić skórę wokół oczu.

Unikaj także łóżek opalających i lamp słonecznych. Opalanie w pomieszczeniach zamkniętych jest tak samo szkodliwe, jeśli chodzi o narażenie na promieniowanie UV.

Przestrzegaj zasad zdrowej pielęgnacji skóry

Jeśli codziennie będziesz wykonywać następujące czynności, możesz opóźnić efekty starzenia się skóry:

  • Nawilżaj skórę: Z wiekiem skóra produkuje coraz mniej olejków, przez co staje się bardziej sucha. Stosowanie kremu nawilżającego, zwłaszcza takiego, który zawiera glicerynę, hialuron i inne związki wiążące wodę, może nawodnić skórę. Nawilżenie może w naturalny sposób wypełnić drobne linie i zmarszczki.
  • Regularnie myj skórę: Twoja skóra powinna być wolna od brudu i zanieczyszczeń. Dwa razy dziennie myj twarz ciepłą wodą i łagodnym środkiem oczyszczającym. Unikaj szorowania, ponieważ może ono łatwo podrażnić skórę i przyspieszyć efekty starzenia. Najlepszym sposobem spłukiwania są delikatne, okrężne ruchy.
  • Serum przeciwzmarszczkowe należy stosować delikatnie: To samo dotyczy produktów przeciwstarzeniowych. Szukaj tych, które zawierają retinoidy i witaminę C, i delikatnie je wklepuj. Przy odpowiednim stosowaniu mogą one zwiększyć produkcję kolagenu i odwrócić proces stresu oksydacyjnego.
  • Złuszczaj skórę: Twoja skóra robi to naturalnie, ale z wiekiem coraz wolniej, co powoduje powstawanie szorstkich plam i pęknięć oraz matowienie cery. Pomocne mogą być chemiczne i fizyczne środki złuszczające, ale unikaj tych ostrych, np. z perełkami. Do złuszczania należy używać miękkiej gąbki lub ściereczki.

Jedz zdrową żywność

Jedzenie odpowiedniej żywności to jedna z najważniejszych wskazówek dotyczących zdrowej skóry. Najlepsza jest żywność zawierająca białko. Należą do nich ryby, fasola i chude mięso. Białko pomaga zachować kolagen, nie zapominaj też o warzywach i owocach. Witamina C pomaga skórze zachować młody wygląd, a likopen zawarty w pomidorach jest przeciwutleniaczem, który chroni przed oparzeniami słonecznymi i uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce.

Kwasy tłuszczowe omega 3 pomagają nawilżać skórę. Znajdują się one w łososiu, sardynkach, ostrygach i innych owocach morza, a także w orzechach włoskich i soi. Suplementy z olejem rybnym i lnianym również zawierają kwasy omega 3.

Nadmiar cukru i węglowodanów powoduje rozkład glukozy w organizmie, co może powodować szybsze starzenie się. Również alkohol może odwadniać skórę, co nie pomaga w uzyskaniu młodzieńczego wyglądu.

Inne wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry przeciwstarzeniowej

Jeśli palisz, oto kolejny powód, dla którego warto rzucić palenie. Toksyny zawarte w dymie tytoniowym mogą powodować, że skóra staje się sucha, matowa i mniej jędrna. Linie i zmarszczki mogą tworzyć się przedwcześnie, a skóra może stać się skórzasta. Zadbaj o odpowiednią ilość snu. Znaczna część naturalnej odnowy i odmładzania skóry zachodzi podczas snu.

Aby uzyskać informacje na temat najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie odmładzania skóry w południowej Kalifornii, zadzwoń już dziś do Instytutu Dermatologii i Laseroterapii w Covina.