Dermatologia laserowa w leczeniu trądziku

Przez lata leczenie trądziku przybierało różne formy. Obecnie intensywne wiązki światła mogą zmniejszać plamy potrądzikowe, grudki, krosty, guzki, cysty i blizny. Bezpieczne i skuteczne, laserowe leczenie trądziku stało się bardziej powszechne. Do tej popularności przyczyniła się jego przydatność w przypadku różnych rodzajów wyprysków i problemów z pigmentacją.

W jaki sposób lasery leczą trądzik?

Laser, będący skoncentrowaną wiązką światła monochromatycznego, może przybierać różne formy. Najpopularniejszą z nich jest laser Intense Pulsed Light (intensywnie pulsujące światło). Intensywna wiązka przenika przez skórę, aby wyrównać pigmentację skóry i rozbić bakterie odpowiedzialne za powstawanie wyprysków i stanów zapalnych skóry. W bakteriach tych znajduje się substancja zwana porfiryną; po aktywacji przez światło lasera porfiryna niszczy bakterie, w których się znajduje.

Przewlekły trądzik może uszkadzać skórę, powodując powstawanie blizn. Intensywne światło pulsacyjne i resurfacing laserem frakcyjnym mogą być stosowane w połączeniu w leczeniu trądziku i stymulowaniu naprawy skóry oraz produkcji kolagenu. Czasami stosowane są lasery na dwutlenek węgla i inne rodzaje laserów, natomiast terapia światłem widzialnym może obejmować lasery na światło czerwone, niebieskie lub niebiesko-czerwone.

Światło widzialne nie leczy jednak cyst trądzikowych ani guzków. Nie jest ono również skuteczne w usuwaniu zaskórników i wągrów. Światło podczerwone jest często stosowane w leczeniu pryszczy. Terapia fotodynamiczna, odpowiednia dla szerokiej gamy metod leczenia trądziku, polega na nakładaniu na skórę roztworu zwiększającego jej wrażliwość na działanie lasera/światła.

Żywności i Leków (FDA) są dostępne urządzenia diodowe do użytku domowego, ale ich moc i skuteczność są znacznie niższe niż laserów stosowanych przez dermatologów.

Czego mogę się spodziewać?

Lasery stosowane w dermatologii są dość proste, ale wymagają konsultacji lekarskiej. Specjalista omówi z Tobą zalety i zagrożenia. Należy również skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w sprawie wszelkich leków, które mogą powodować komplikacje. W tygodniach poprzedzających laserowe leczenie trądziku należy unikać ekspozycji na słońce, peelingów chemicznych oraz produktów zawierających retinol.

Leczenie nie powinno powodować dużego bólu ani dyskomfortu. Może być odczuwalne ciepło lasera. Najczęstsze efekty uboczne to złuszczanie się skóry i stan zapalny. Mogą zostać przepisane preparaty do stosowania miejscowego; ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza w tym zakresie.

Ważne jest również, aby wiedzieć, że:

  • Zabiegi laserowe i świetlne są skuteczne, ale rzadko w 100%.
  • Przez 48 godzin po zabiegu nie wolno przebywać na słońcu.
  • Poprawa jasności i tekstury skóry może się różnić w zależności od osoby.
  • Aby uzyskać optymalne rezultaty, często konieczne jest przeprowadzenie kilku zabiegów.
  • Uzyskanie pełnych rezultatów może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.
  • Może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk, ból i inne efekty uboczne.
  • Rzadkie efekty uboczne to ból, pęcherze i oparzenia.
  • W przyszłości mogą być wymagane zabiegi uzupełniające.

Laserowe leczenie trądziku wygląda obiecująco

Udoskonalenia w zakresie technologii i zabiegów oraz obserwowane wyniki oznaczają, że przyszłość laserów w leczeniu trądziku jest obiecująca. Nawet osoby z ciężkim trądzikiem mają po laseroterapii jaśniejszą skórę przez wiele lat.

Instytut Dermatologii Laserowej w Kalifornii specjalizuje się w laserowym leczeniu różnych problemów skórnych, od trądziku po piegi, znamiona, uszkodzenia słoneczne, drobne linie i zmarszczki. Usługi odmładzania skóry są dostępne w LDI w Angeles, LDI w Covina i LDI w Newport Beach. Nasz zespół jest prowadzony przez dr Jacoba Risplera, członka Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny i Chirurgii Laserowej, który opracował jedne z najlepszych sposobów pozbywania się blizn potrądzikowych, ciemnej pigmentacji oraz brązowych i czerwonych plam.

Już dziś umów się na konsultację z naszym dermatologiem w Covina, aby dowiedzieć się, jak nasze spersonalizowane zabiegi pielęgnacyjne mogą zadziałać w Twoim przypadku.