Jak cukier może wpływać na Twoją skórę

Laserowe leczenie skóry, które działa

Nasza dieta ma znaczący wpływ na nasz wygląd, sprawiając, że skóra wygląda czysto, włosy są gęste i lśniące, a nawet dodaje blasku paznokciom i oczom. Z drugiej strony, jeśli zazwyczaj jesz zbyt dużo przetworzonej żywności o wysokiej zawartości cukru i węglowodanów, możesz wyrządzić swojemu organizmowi więcej szkód, niż myślisz.

Cukier a Twoja skóra

Przetworzona żywność jest zazwyczaj bogata w cukier, a to nie tylko szkodzi Twojej talii, ale także Twojej skórze. Wiele problemów skórnych, takich jak trądzik, trądzik różowaty czy egzema, nasila się pod wpływem spożywanego cukru. Co więcej, cukier przyczynia się do nasilenia stanów zapalnych, co z kolei powoduje niszczenie kolagenu i elastyny w skórze.

Z wiekiem nasz organizm spowalnia produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do powstawania zmarszczek, wiotczenia skóry, a nawet powoduje insulinooporność organizmu. Objawia się to w postaci ciemnych plam na szyi oraz w miejscach, gdzie skóra się marszczy, takich jak łokcie, pachy i kolana.

Mądrzejsze podejście do spożywania cukru

Uważanie na spożycie cukru nie oznacza, że należy całkowicie wyeliminować go ze swojej diety. Istnieje sposób, aby nadal spożywać zdrowy cukier i zachować szczęśliwą skórę.

  1. Jeśli zaczniesz zwracać uwagę na rodzaj spożywanych produktów, zdziałasz cuda dla swojej skóry. Najlepiej jest sprawdzić, na której pozycji w skali glikemicznej znajduje się dany produkt. Pokarmy znajdujące się wyżej na tej skali zawierają duże ilości cukru lub są łatwiej rozkładane w organizmie na glukozę.
  2. Pokarmy o niższym indeksie glikemicznym są lepszą alternatywą, ponieważ nie tylko zawierają naturalnie niską zawartość cukru, ale także węglowodany złożone, które lepiej odżywiają organizm. Są one rozkładane i przekształcane w glukozę w wolniejszym tempie, co pozwala na ich lepszą dystrybucję do krwiobiegu.
  3. Jedz zdrowe i zrównoważone posiłki. Nie opuszczaj posiłków tylko dlatego, że eliminujesz cukier z diety. Zastąp go węglowodanami złożonymi oraz pokarmami bogatymi w błonnik i białko. Zapewniają one uczucie sytości i ograniczają zachcianki, które powodują, że sięgasz po słodkie produkty.
  4. Nawet jeśli jesz zdrowo, unikaj owoców i warzyw o wysokiej zawartości cukru i błonnika. Odradza się także spożywanie wyłącznie soków owocowych, ponieważ nie zawierają one miąższu, czyli włóknistej części owocu, a sok ma wyższą zawartość cukru.
  5. W miarę możliwości należy ograniczyć stres w swoim życiu. Stres zwiększa produkcję kortyzolu w organizmie i powoduje nasilenie stanów zapalnych. Z tego powodu, gdy jesteś zestresowany, częściej pojawiają się u Ciebie trądzik i chęć na słodkie jedzenie.

Ostatecznie, mądre podejście do diety i ograniczenie spożycia cukru zdziała cuda, zapewniając Ci czystą i młodzieńczą skórę, o jakiej marzysz.