Jak złagodzić objawy przedwczesnej i wczesnej menopauzy

Chociaż dostosowanie się do menopauzy może być trudne, jest to naturalny element starzenia się, na który kobiety są często przygotowane. Jednak może to być szok, gdy następuje on przedwcześnie.

W badaniu 34,3% kobiet stwierdziło, że nie zna różnicy między przedwczesną i wczesną menopauzą, podczas gdy jedna czwarta przyznała, że nie wiedziała, co to jest.

Średni wiek kobiety przechodzą przez "zmianę" w Wielkiej Brytanii wynosi 51 lat, ale według badań jedna na 100 kobiet doświadcza jej przed 40 rokiem życia, co jest znane jako przedwczesna menopauza. I wokoło 5% wpływa wczesna menopauza która zdarza się między 40 i 45 rokiem życia.

Doświadczenie objawów menopauzy w młodszym wieku, niż się spodziewano, może obciążać związki romantyczne i zakłócać codzienne czynności. Ale istnieją sposoby radzenia sobie z objawami i radzenia sobie z wszelkimi niepokojącymi uczuciami

Co powoduje przedwczesną i wczesną menopauzę?

Menopauza jest wtedy, gdy jajniki kobiety przestają produkować jaja i przestają występować miesiączki. Może ona wystąpić wcześnie lub przedwcześnie, co może dotknąć nawet nastoletnie dziewczęta i kobiety we wczesnych latach dwudziestych i trzydziestych.

Może to wynikać z pierwotnej niewydolności jajników (POI), która polega na samoistnym ustaniu miesiączki. Jednak w odróżnieniu od menopauzy, przy POI może dojść do wznowienia funkcji jajników.

Do możliwych przyczyn przedwczesnej lub wczesnej menopauzy należą:

 • choroba autoimmunologiczna
 • nieprawidłowość genetyczna
 • styl życia, np. palenie
 • historia rodziny.

Jednak przyczyna przedwczesnej i wczesnej menopauzy nie zawsze jest znana. Sugeruje się, że przyczyny nie można zidentyfikować w 60% przypadków.

Jakie są objawy?

Objawy menopauzy są bardzo podobne bez względu na to, czy ich początek jest przedwczesny, czy też nie, ale mogą być poważniejsze i nieprzewidywalne w przypadku wczesnej menopauzy. Objawy mogą obejmować, ale nie są ograniczone do:

 • gorące rumieńce
 • suchość pochwy
 • Zmęczenie
 • problemy ze snem
 • nocne poty
 • utrata libido
 • huśtawki nastrojowe
 • problemy z pamięcią i zmniejszoną koncentracją.

Psychiczny wpływ przedwczesnej menopauzy

Nieoczekiwana menopauza może wywołać pewne skomplikowane emocje, takie jak poczucie wstydu, że jest się pierwszym wśród przyjaciół, którzy jej doświadczają. Niektóre kobiety mogą mieć poczucie, że ich młodość została odebrana zbyt wcześnie lub że ich ciało nie współpracuje z nimi.

Myślę, że ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że objawy fizyczne nie zawsze są tak oczywiste dla innych, jak dla osoby, która na nie cierpi. Kiedy masz gorący przypływ, każdy niepokój wokół niego może go pogorszyć.

Ważne jest, aby spróbować się przez to zrelaksować. Uznaj, że spłukanie minie i wszystko wróci do normy, zwykle w ciągu kilku minut. Weź kilka głębokich oddechów i bądź miły dla siebie. Przejście przez menopauzę to czas, w którym musisz zapewnić sobie ekstremalną samoopiekę.

Spróbuj skupić się na wszystkich pozytywnych aspektach tego procesu. Wkrótce Twoje ciało będzie wolne od okresów, które dadzą Ci poczucie wolności, którego wcześniej nie doświadczyłeś.

Przedwczesna menopauza może również powodować problemy z wizerunkiem ciała, co może prowadzić do niskiej pewności siebie i problemów z intymnością u romantycznych partnerów.

Porozmawiaj z partnerem o wpływie, jaki menopauza wywiera na Ciebie. Twoje ciało przechodzi ogromny proces i prawdopodobnie będziesz czuł się zmęczony, bardziej bezbronny, a Twoja samoocena może być niższa. Bycie bezbronnym z partnerem może być trudne, ale jeśli jest on wyrozumiały, możesz pracować razem jako zespół, aby przez to przejść.

Co może pomóc?

Chociaż przedwczesna i wczesna menopauza nie jest odwracalna, istnieją sposoby na złagodzenie objawów.

Hormonalna terapia zastępcza (HRT)

HRT przywraca hormony, których jajniki już nie produkują. Można go przepisać jako połączenie estrogenu i progestogenu w postaci tabletek, plastrów lub żeli nakładanych na skórę.

Poziom estrogenów powinien być utrzymywany w celu zapobiegania osteoporozie i chorobom serca co najmniej do przewidywanego wieku menopauzy. Zabieg ten działa również na złagodzenie większości objawów menopauzy, takich jak suchość pochwy, gorące rumieńce i nocne pocenie się.

Jednak HRT może powodować szereg skutków ubocznych, takich jak bóle głowy, tkliwość piersi, krwawienie z pochwy i nudności. Może również zwiększać ryzyko zakrzepów krwi, raka piersi, udarów i innych poważnych schorzeń.

Wszelkie obawy powinny być omówione z lekarzem specjalistą. Nie wszystkie zabiegi będą odpowiednie dla każdej sytuacji, dlatego ważne jest, aby zbadać, jak poważne są objawy i czy możliwe skutki uboczne przeważają nad potencjalnymi rezultatami.

Dostosuj swój styl życia

Kobiety menopauzalne mogą pomóc zachować chłód i zwalczyć gorące rumieńce i nocne poty za pomocą zimnych pryszniców, lekkich ubrań, wentylatorów i zimnych napojów. Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia fizyczne mogą również zmniejszyć te objawy. Należy unikać pikantnych potraw, kofeiny, alkoholu i palenia tytoniu.

Smary i środki nawilżające

Suchość pochwy jest częstym efektem ubocznym menopauzy, ale wiele kobiet unika szukania pomocy medycznej z czystego zakłopotania. Suchość może powodować podrażnienia, dyskomfort i ból podczas seksu.

Kobiety doświadczające suchość pochwy w młodym wieku z powodu przedwczesnej menopauzy mogą czuć się zakłopotane, jeśli widzą to jako oznakę starzenia się. Ale to może mieć wpływ na kobiety w każdym wieku, nawet przed menopauzą. Nie ma się czego wstydzić i nie należy jej ignorować.

Nakładanie na pochwę smaru i nawilżaczy do pochwy może zapewnić tymczasową ulgę i uczynić stosunek bardziej komfortowym.

Odmłodzenie pochwy

Odmładzanie pochwy jest długotrwałym rozwiązaniem w przypadku ciężkiej suchości. Zabieg ten, znany jako Femilift, jest przeprowadzany przez lekarza kobiety i stymuluje wzrost kolagenu za pomocą lasera. Działa ona w celu dokręcenia i odmłodzenia tkanki pochwy.

Femilift łagodzi objawy menopauzalne, takie jak suchość pochwy i stres w nietrzymaniu moczu. Może również poprawić życie seksualne pacjenta poprzez zwiększenie wrażliwości".

Wyniki mogą trwać od 12 do 18 miesięcy, jeśli zostaną przeprowadzone trzy zabiegi.

Ten bezbolesny zabieg trwa tylko do 15 minut i nie wymaga żadnego czasu rekonwalescencji, co czyni go idealnym dla osób z napiętym harmonogramem. Nie wymaga również żadnego znieczulenia i jest idealny dla pacjentów, którzy nie chcą przyjmować żadnych leków/

Doradztwo

Nie należy zaniedbywać psychicznego wpływu przedwczesnej menopauzy. Aby poradzić sobie z tą wielką zmianą w życiu, kobiety mogą porozmawiać z doradcą.

Przedwczesna menopauza jest nieoczekiwana i stanowi dla kobiet szok. Możecie poczuć, że coś wam zabrano i nie być pewni, jaki jest wasz cel, skoro nie jesteście już zdolni do poczęcia.

Doradztwo daje Ci szansę spojrzenia nieco głębiej na to, co zmiany menopauzy oznaczają dla Ciebie osobiście.

Kobiety zmagające się z przedwczesną menopauzą muszą szukać pomocy u lekarzy i psychologów, ponieważ istnieje wiele sposobów na złagodzenie objawów i poradzenie sobie ze skomplikowanymi uczuciami.