Czy naturalne środki zaradcze mogą wzmocnić mięśnie pochwy?

Ciała kobiet przechodzą przez kilka zmian, czy to rozstępy, uderzenia gorąca lub zwiotczałej skóry. Ale utrata szczelności pochwy nie jest tak otwarcie dyskutowane i może czasami przyjść jako szok, pozostawiając wiele niepewnych, jak sobie z tym poradzić.

Utrata elastyczności w pochwie jest bardzo powszechne i może być spowodowane przez poród, menopauzę, nadwagę, a nawet palenie. Słabe mięśnie miednicy może prowadzić do nietrzymania moczu, suchość i ból podczas stosunku. Jednak kobiety często są zbyt zawstydzone, aby zasięgnąć porady lekarza, a wiele z nich szuka wskazówek w Internecie.

Dr Rekha Tailor, założyciel i dyrektor medyczny Health & Aesthetics, powiedział: "Ważne jest, aby oddzielić zalecane przez lekarzy zabiegi, które odniosły sukces w zakresie wzmacniania mięśni pochwy, od niebezpiecznych trendów, których należy unikać za wszelką cenę".

Ze względu na wzrost blogerów, fora i media społecznościowe, jest przypływ hacki zdrowia pojawiające się online, które obiecują zapewnić łatwe rozwiązanie dla słabych mięśni pochwy. Ale czy mają one żadnych udowodnionych korzyści lub mogą one rzeczywiście spowodować szkody?

Płyn do płukania kobiecej pochwy z octu jabłkowego

Niezwykła technika douching, który pojawił się w ostatnich latach jest za pomocą octu jabłkowego cydru, aby dokręcić pochwy. Specjaliści szybko ostrzegli kobiety przed stosowaniem tej metody, która polega na moczeniu tamponu w occie przed włożeniem lub zrobieniu rozwodnionej kąpieli octowej.

Dr Shree Datta, konsultant położnik i ginekolog w My Healthcare Clinic, powiedział: "Nie polecałbym wkładania octu do pochwy, ponieważ może on zmienić równowagę pH w tym obszarze i zwiększyć ryzyko infekcji. W niektórych przypadkach może to również żądło, bez żadnych rzeczywistych namacalnych udowodnionych korzyści."

Wstawianie gniazd os do pochwy

Dziwaczne zdrowie hack z wykorzystaniem gniazd os - znany jako dębowe galls - aby dokręcić pochwy, wcześniej stał się szeroko dyskutowany online. Kulki zawierające kory i wydaliny os rosną, gdy osa żółciowa przebija dąb i rozładowuje ich larwy.

Niektórzy uważają, że stosowanie pasty zmielonych galaretek dębowych do pochwy lub gotowanie ich w wodzie w celu stworzenia kobiecego prania może przywrócić naturalną elastyczność i dokręcić mięśnie miednicy.

Ale dr Tailor ostrzega, że ta metoda może mieć szkodliwe skutki: "Jak również potencjalnie powodując kłucie, ten środek wywołałby suchość i zniszczyłby barierę ochronną pochwy przed zarazkami i infekcjami. To może powodować ból podczas seksu i zwiększyć ryzyko zarażenia się wirusem HIV."

Naturalne ziołowe środki zaradcze

Niektórzy uważają, że wylewanie mieszanki gotowanego agrestu i wody na pochwę może zwiększyć elastyczność mięśni pochwy. Jednak nie ma żadnych danych naukowych, aby poprzeć tę teorię.

Dr Tailor kontynuował: "Stosowanie czegokolwiek, co nie jest zatwierdzone przez lekarza do swoich narządów płciowych może zakłócić naturalną florę pochwy i prowadzić do infekcji".

Rozprzestrzenianie żelu aloesowego na wewnętrznych i zewnętrznych obszarach pochwy może rzekomo dokręcić mięśnie miednicy. Chociaż aloes ma kilka korzyści zdrowotnych, nie ma wystarczających badań, aby potwierdzić, jak skuteczne lub bezpieczne jest stosowanie go na narządach płciowych.

"Przed podjęciem samodzielnego leczenia należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty ginekologa, aby upewnić się, że nie przeoczyłaś problemu medycznego, który może wymagać leczenia chirurgicznego" - powiedział dr Datta.

Niektórzy uważają, że wlewanie ekstraktu z zioła Curcuma comosa na pochwę raz w miesiącu może zapobiec ściany pochwy z prolapsing, jak również wzmocnić i dokręcić ściany pochwy. Ale, ponownie, wyniki te są bezpodstawne.

Zmiana w diecie

Dyskusje w Internecie doradzają zmianę diety, aby wpłynąć na mięśnie dna miednicy. Oto kilka przykładów:

  • Unikaj pokarmów o wysokiej zawartości kwasu cytrynowego (np. grejpfrutów, cytryn i malin), które mogą podrażniać dno miednicy i pogarszać objawy nietrzymania moczu.
  • Pokarmy zawierające witaminę D (np. żółtka jaj i ser) mogą zmniejszyć ryzyko osłabienia mięśni dna miednicy.
  • Należy unikać napojów zawierających kofeinę (np. kawa, herbata, napoje energetyczne), ponieważ mogą one podrażniać pęcherz i prowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu.

Dr Datta dodał: "Podczas gdy uzupełnienie diety (z estrogenem) może pomóc utrzymać integralność błony śluzowej sromu i pomóc smarować tkanki, nie ma dowodów, aby sugerować, że mięśnie pochwy mogą być dokręcone przez to sam."

Ćwiczenia dna miednicy

Dla łagodnych objawów, ćwiczenia dna miednicy, znane również jako ćwiczenia Kegla, są doskonałym sposobem na bezpieczne wzmocnienie mięśni pochwy.

Siedząc, stojąc lub leżąc w wygodnej pozycji, napnij swoje mięśnie dna miednicy - których używasz do kontrolowania przepływu moczu - przez pięć sekund, a następnie rozluźnij je na kolejne pięć sekund. Możesz wykonywać te ćwiczenia przed, w czasie i po ciąży

Unikaj wstrzymywania oddechu i napinania pośladków, ud i mięśni brzucha podczas ćwiczeń. Wykonuj trzy zestawy po osiem do dziesięciu ćwiczeń dziennie, a w miarę nabierania siły wydłużaj czas skurczu do dziesięciu sekund.

Dr Datta powiedział: "Wystarczy pamiętać, że może to tylko zapobiec pogorszeniu siły mięśni, z pewną ograniczoną poprawę wysłał. Jeśli to nie pomoże, zalecamy skonsultowanie się z ginekologiem w celu dokonania przeglądu i określenia, gdzie leży problem."

Kurs ćwiczenia pęcherza - czekanie dłużej między odczuwaniem potrzeby oddania moczu a oddaniem moczu - może również pomóc w nietrzymaniu moczu, w połączeniu z ćwiczeniami dna miednicy.

"Joga i pilates również pomagają uczynić twoją pochwę ciaśniejszą, zachęcając cię do skupienia się na ćwiczeniach dna miednicy podczas treningu" - dodaje dr Datta.

Jeśli nie jesteś w stanie skurczyć swoich mięśni dna miednicy, może być zalecana stymulacja elektryczna. Polega to na wprowadzeniu do pochwy małej sondy, która stymuluje sygnały elektryczne do mięśni. Jednak niektórzy uważają tę technikę za niewygodną lub trudną, więc przed jej zastosowaniem najlepiej zasięgnąć porady lekarza specjalisty.

Kobiety mogą również wykonywać ćwiczenia dna miednicy z dodatkiem obciążonego stożka dopochwowego. Wkłada się je jak tampon i wzmacniają mięśnie pochwy, powodując ich skurcz wokół urządzenia. Trzymaj stożek przez jedną minutę dwa razy dziennie i stopniowo wydłużaj ten czas do 15 minut.

Badanie z 1998 roku wykazało, że ćwiczenia dna miednicy i czopki były równie skuteczne w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Dalsze badania wykazały, że kobiety doświadczające nietrzymania moczu mogą doświadczać pozytywnych długoterminowych skutków wykonywania ćwiczeń dna miednicy, ze stożkami dopochwowymi lub bez nich.

Jednakże wiele okoliczności sprawia, że metoda ta jest nieodpowiednia. Na przykład, powinnaś unikać tej metody, jeśli jesteś w ciąży, masz infekcję pochwy, poroniłaś w przeszłości lub miałaś wypadnięcie. Skutki uboczne mogą również obejmować krwawienie z pochwy lub zapalenie pochwy.

Odmładzanie pochwy

Zamiast próbować niebezpiecznych trendów zdrowotnych, kobiety, które doświadczyły poważnych objawów z luźniejszych mięśni pochwy może skorzystać z poddania się odmładzania pochwy, znany również jako Femilift. Przy użyciu technologii laserowej, to stymuluje wzrost kolagenu w ścianie pochwy i zwiększa szczelność. To łagodzi objawy nietrzymania moczu i poprawia spełnienie seksualne.

"Niektóre kobiety mogą zwrócić się do środków domu z obawy, że to leczenie boli, ale to jest całkowicie bezbolesne i nie ma skutków ubocznych," Dr Tailor powiedział. "Jest to również bardzo wydajne, ponieważ trwa mniej niż godzinę i nie ma czasu na odzyskanie.

Jeśli przeprowadzi się kurs trzech zabiegów w odstępach od czterech do sześciu tygodni, rezultaty mogą utrzymać się do dwóch lat".

Dr Tailor dodał: "Istnieje mit, że pochwy muszą być bardzo ciasne dla przyjemności seksualnej i celów estetycznych. Jednak jest to całkowicie nieprawdziwe i może faktycznie powodować kilka innych problemów, takich jak dyskomfort.

"Ale jeśli osłabione mięśnie pochwy są umieszczenie obciążenie na codziennych czynności lub romantyczne relacje, porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia, aby ustalić, co jest właściwe leczenie opcja jest dla Ciebie."

Chociaż wizyta u lekarza dla tak osobistej kwestii może wydawać się zniechęcające, niewiarygodne naturalne środki zaradcze mogą potencjalnie pogorszyć istniejące objawy i prowadzić do infekcji. Kluczowe jest, aby zasięgnąć porady lekarskiej, aby ustalić przyczynę swojego słabego dna miednicy i dowiedzieć się, jak skutecznie złagodzić objawy w sposób bezpieczny.