Leczenie blizn potrądzikowych

Każdy, kto cierpi na trądzik, jest narażony na ryzyko powstania blizn potrądzikowych. Jest to choroba skóry często kojarzona z nastolatkami, ale trądzik może dotknąć każdego na każdym etapie życia. Jest to stan, w którym mieszki włosowe wypełniają się ropą, martwymi komórkami naskórka i bakteriami, co prowadzi do powstawania pryszczy, białych i czarnych zaskórników. W miarę jak organizm próbuje się leczyć, mogą pojawiać się i utrzymywać duże guzki, ale utrzymujące się urazy i stany zapalne mogą prowadzić do powstawania blizn. Bez odpowiedniego leczenia mogą się one utrwalić.

Dlaczego tworzą się blizny potrądzikowe?

Pory mogą stać się tak obrzmiałe, że ściany mieszków włosowych pękają. Jeśli dzieje się to blisko powierzchni skóry, zmiany na ogół goją się szybko, ale jeśli por pęka głęboko w skórze, otaczająca go tkanka może ulec zakażeniu, a czas gojenia może się wydłużyć. Nadmiar kolagenu jest produkowany w celu naprawy tych zmian, ale czasami nie przywraca skórze jej pierwotnej gładkości i przejrzystości.

Jeśli wytwarzana jest zbyt mała ilość kolagenu, blizny będą wyglądały na wgłębione lub w postaci wgłębień w skórze (blizny przerostowe/keloidy). Jeśli kolagenu wytwarza się zbyt dużo, blizny potrądzikowe mogą być uniesione (blizny zanikowe), co jest częstsze u osób o ciemniejszym kolorze skóry.

U kogo powstają blizny potrądzikowe?

Istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą sprawić, że dana osoba będzie bardziej podatna na powstawanie blizn potrądzikowych (nie są one jednak czynnikami predykcyjnymi). Należą do nich:

  • Osoby z trądzikiem zapalnym charakteryzującym się cystami i guzkami, które wnikają głęboko w skórę. Często są one zaczerwienione i obrzęknięte oraz mogą być bardzo bolesne.
  • Długotrwały trądzik zapalny; im dłużej się go ma lub opóźnia leczenie, tym większe ryzyko powstania trwałych blizn.
  • Osoba, która wyciska plamy trądzikowe, ściska je lub dłubie w nich, co zwiększa stan zapalny, a to z kolei zwiększa ryzyko powstania blizn.
  • Posiadanie genetycznie spokrewnionego członka rodziny z bliznami potrądzikowymi; wiadomo, że geny odgrywają rolę w skłonności do powstawania blizn spowodowanych trądzikiem.

Jak pozbyć się blizn potrądzikowych?

Niektórzy ludzie uważają, że blizny te wpływają na ich codzienne funkcjonowanie i ograniczają ich możliwości życiowe. Chirurgia nie jest jednak jedynym możliwym rozwiązaniem. Przygnębione blizny można leczyć poprzez odnawianie skóry, co można osiągnąć za pomocą peelingu chemicznego, dermabrazji, a nawet terapii laserowej. Głębokie blizny można leczyć za pomocą wypełniaczy skórnych, w tym kolagenu lub nawet tkanki tłuszczowej z własnego ciała.

Blizny uniesione mogą być leczone za pomocą zastrzyków lub kriochirurgii. Nowoczesne techniki są jednak mniej inwazyjne i obejmują specjalistyczne żele oraz terapię laserową. Lasery wykorzystujące barwnik pulsacyjny i intensywne światło pulsacyjne (dla osób o jaśniejszej skórze) mogą zmniejszyć blizny przy ograniczonych skutkach ubocznych. Leczenie może zmniejszyć rozmiar i kontrast blizn, a wiele z nich może nawet zblednąć, aż staną się ledwo zauważalne.

Na własną rękę możesz zmniejszyć blizny, unikając podrażnień, dłubania w bliznach i światła słonecznego; blizny mogą ciemnieć pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce.