Utrzymaj silny związek po urodzeniu dzieci

Chociaż dzieci przynoszą wiele radości i ekscytacji, mogą być również wyczerpujące, przytłaczające i stresujące. To zmieniające życie doświadczenie wywraca Twój świat do góry nogami i może mieć szkodliwy wpływ na Twój związek. Badania pokazują, że pierwsi rodzice kłócą się średnio o 40% więcej po urodzeniu dziecka.

Jeśli brzmi to znajomo, są rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec długotrwałym kłótniom i pomóc w utrzymaniu silnego partnerstwa.

Jennie Miller, psychoterapeuta i doradca par w Jennie Miller Counselling, powiedział: "Myślę, że prawie wszystkie pary doświadczają szorstkiej łatki po urodzeniu dzieci. Jest to poważna zmiana w domu i życiu.

"Ważne jest, aby utrzymywać ze sobą kontakt i upewnić się, że dajesz swojemu partnerowi przerwę od domu. W ten sposób będzie coraz lepiej. Jak długo to trwa, zależy od komunikacji i wsparcia w związku ".

Utrzymuj romans przy życiu

Kiedy jesteś pozbawiony snu i poświęcasz cały swój czas na opiekę nad noworodkiem, to zupełnie naturalne, że romantyzm w twoim związku maleje. W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez klinikę medycyny estetycznej jedna trzecia (33,2%) osób stwierdziła, że największą zmianą w ich związku po urodzeniu dziecka był brak wysokiej jakości czasu spędzanego z partnerem.

Chociaż Twój związek może nie być już priorytetem, nadal musisz znaleźć czas dla siebie nawzajem, kiedy już przyzwyczaisz się do swojego nowego, gorączkowego harmonogramu. W przeciwnym razie brak romansu może sprawić, że w końcu poczujecie się jak współlokatorzy.

Jennie Miller dodała: "Umieszczamy wszystko inne w naszych dziennikach, ale rzadko nasz związek, który spychamy jeszcze bardziej w dół listy priorytetów, gdy pojawiają się dzieci.

"Zarezerwuj czas razem, aby mieć praktyczne dogonienia - może to być tylko 15 minut dwa razy w tygodniu. Wyznacz też czas, który spędzisz z partnerem. W pierwszych dniach może to być po prostu zgoda na położenie się na kanapie i obejrzenie razem filmu.

"W miarę upływu czasu, jeśli to możliwe, wychodźcie z domu bez dziecka. Na zmianę decydujcie, co robić - tanią opcją jest wspólny spacer. Bardzo korzystnie jest być z dala od środowiska domowego".

Kiedy jesteś w stanie poświęcić cały wieczór swojemu związkowi, podjęcie wysiłku, aby się wystroić i pójść na randkę, abyście mogli poflirtować i poczuć się seksownie, pomoże ponownie rozpalić iskrę, która była na początku, zanim pojawiło się dziecko.

Pewność siebie a intymność

Jedna na sześć osób (16,2%), które odpowiedziały na ankietę, stwierdziła, że aspektem ich związku, na który pojawienie się dziecka miało największy wpływ, była intymność, jaką dzielili ze swoim partnerem.

Dr Rekha Tailor, dyrektor medyczny, powiedziała: "Zaleca się unikanie uprawiania seksu przez sześć tygodni po porodzie, aby umożliwić organizmowi uzdrowienie, ale może się okazać, że stosunek nie jest na porządku dziennym przez znacznie dłuższy czas.

"Karmienie piersią, zmiany hormonalne i fizyczne objawy porodu mogą spowodować spadek popędu płciowego. Większość kobiet doświadcza obniżenia libido przez około rok po urodzeniu dziecka.

"Zmiany w twoim ciele, takie jak przyrost wagi i rozstępy, mogą również poważnie wpłynąć na twoją pewność siebie. Może to sprawić, że wyzwaniem będzie czuć się seksownie i być intymnym ze swoim partnerem."

Chociaż jest to całkowicie normalne, musisz zająć się tą kwestią, aby twój partner mógł zrozumieć, przez co przechodzisz. Bez tej komunikacji twój partner może stać się urażony i czuć się niepewnie.

Jennie Miller powiedziała: "Jeśli zapytam kogoś, jak postrzegają swojego partnera, często nie mają żadnego problemu z tym, jak wygląda ich partner. Po prostu chcą ponownie doświadczyć tej bliskości".

"Nie oczekuj, że przejdziesz od braku kontaktu do pełnego seksu - ważne jest, aby zbudować się do tych uczuć "w nastroju". Znajdź czas na przytulanie, wiedząc, że na początek nie pójdzie dalej. Następnie rozwijaj kontakt.

"Seksualna część związku ewoluuje z czasem. Może już nie trwać godzinami, ale 15 minut intymności seksualnej jest lepsze niż żadna."

Oprócz zauważenia widocznych zmian w swoim ciele po urodzeniu dziecka, możesz również doświadczyć nietrzymania moczu lub suchości pochwy, co utrudnia lub nawet sprawia ból podczas stosunku.

"Chociaż twoje ciało się zmieniło, istnieje wiele sposobów na złagodzenie tych objawów, więc nie musisz iść na kompromis w swoim życiu seksualnym" - powiedział dr Tailor.

Jedną z metod jest wykonywanie ćwiczeń dna miednicy codziennie podczas i po ciąży. Według kilku raportów ćwiczenia te wzmacniają mięśnie, których twoje ciało używa do kontrolowania przepływu moczu i mogą zapobiec lub poprawić objawy nietrzymania moczu.

Aby złagodzić ból lub dyskomfort, który odczuwasz podczas seksu z powodu suchości pochwy, stosuj lubrykanty na bazie wody zarówno Ty, jak i Twój partner przed stosunkiem. Jednak badania pokazują, że jest to tylko tymczasowe rozwiązanie, a jeśli objawy się pogarszają, należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty.

Dla długoterminowego rozwiązania suchości pochwy, bolesny seks i nietrzymanie moczu, można poddać się procedurze odmładzania pochwy znany jako Femilift. To wykorzystuje laser do stymulowania wzrostu kolagenu i pomóc odbudować i dokręcić tkanki pochwy. Bezbolesne leczenie trwa tylko 15 minut, nie ma skutków ubocznych i daje wyniki, które utrzymują się od 12 do 18 miesięcy.

"Femilift może znacznie poprawić stosunek płciowy poprzez zwiększenie wrażliwości, szczelności i smarowania, jak również czyni cuda dla pewności siebie pacjenta" - powiedział dr Tailor.

"Jeśli objawy zaburzają codzienne czynności, powodując dyskomfort, ból i zakłopotanie, zabieg ten może przynieść pacjentowi zmieniające życie poczucie ulgi".

Równe partnerstwo

W niektórych związkach, jeden partner biorący urlop z pracy, aby opiekować się dzieckiem, podczas gdy drugi wraca do pracy, może wywołać niechęć. Może być trudno dostosować się do życia jako rodzic pozostający w domu i czuć się tak, jakby całkowicie straciło się swoją niezależność. Partnerzy, którzy wracają do pracy, mogą zmagać się z brakiem kontaktu z dzieckiem lub czuć się odsunięci na boczny tor.

Jennie Miller powiedziała: "Często pary dostają się do konkurencji nad tym, kto pracuje najciężej lub kto jest bardziej zmęczony, ale oboje jesteście w tej samej łodzi i powinniście pracować razem".

Pomocne może być porozmawianie z partnerem o codziennych doświadczeniach każdego z nich, aby w pełni zrozumieć, jakie trudności napotykasz. Uznajcie, jak ciężko oboje pracujecie i że obie role są równie cenne dla waszej rodziny.

Samotny czas

Kiedy skupiasz całą swoją uwagę na dziecku, jest prawdopodobne, że brakuje Ci czasu dla siebie. Ponad jedna czwarta (25,6%) ankietowanych przez Health & Aesthetics osób wymieniła brak "czasu dla siebie" jako najbardziej zauważalną zmianę w ich związku po urodzeniu dziecka.

W takim scenariuszu łatwo o gorące spory, ponieważ Ty lub Twój partner czujecie się coraz bardziej rozdrażnieni. Badanie Health & Aesthetics wykazało, że prawie jedna na dziesięć osób (9,8%) uważa, że zostanie rodzicami zaszkodziło komunikacji w ich związku, a 15% stwierdziło, że doprowadziło to do większej liczby kłótni.

Nie pozwól, by problemy eskalowały - będziesz w stanie znacznie lepiej zadbać o swój związek i dziecko, gdy poczujesz się ożywiona. Zaakceptuj czyjąś propozycję opieki nad dzieckiem lub na zmianę w weekendy dajcie sobie nawzajem chwilę wytchnienia, abyście mogli naładować baterie i odpocząć.

Jeśli jednak konflikt nadal narasta, ponieważ nie jesteście w stanie rozwiązać swoich sporów, być może będziecie musieli skorzystać z profesjonalnej porady doradcy par, który pomoże wam odbudować waszą bliskość jako pary.

Choć powitanie nowego członka rodziny jest wspaniałym doświadczeniem, musicie być realistami co do nieuniknionych zmian, jakie przyniesie. Wychowywanie dziecka to ciężka praca, ale dzięki komunikacji i wsparciu, razem będziecie w stanie stawić czoła każdemu wyzwaniu i przywrócić wasze relacje na właściwe tory.