Czy opalanie bezsłoneczne jest bezpieczne?

Wiele osób pragnie uzyskać efekt opalenizny, unikając jednocześnie szkodliwych promieni słonecznych. Opalanie bezsłoneczne stało się popularną alternatywą dla korzystania z kąpieli słonecznych. Dostępne w postaci sprayów, kremów i balsamów produkty do opalania są często uważane za bezpieczne. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, jakie mogą one nieść dla ich zdrowia.

Chociaż praktyka ta jest ogólnie uważana za bezpieczną, jest kilka rzeczy, o których należy pomyśleć.

Jak działa opalanie bezsłoneczne?

Te sztuczne produkty do opalania zawierają dihydroksyaceton, czyli DHA. Ta substancja chemiczna, otrzymywana z cukru buraczanego lub trzcinowego, wchodzi w reakcję z aminokwasami w skórze, zwłaszcza z martwymi komórkami jej wierzchniej warstwy. Brązowienie następuje w wyniku reakcji Maillarda. Jest to ten sam proces, który powoduje brązowienie chleba lub karmelizację cukru. Efekt jest tymczasowy i utrzymuje się zwykle tylko przez kilka dni.

Chociaż skóra może wyglądać na ciemniejszą, symulowane opalanie nie chroni skóry przed promieniami ultrafioletowymi (UV). Nadal istnieje ryzyko poparzeń słonecznych i uszkodzeń skóry, a być może jest ona jeszcze bardziej narażona na uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki. Dlatego konieczne jest stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Ryzyko związane z fałszywym opalaniem

Specjaliści z dziedziny medycyny wyrazili obawy, że DHA może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Są one jednak ograniczone głównie do przedostawania się tego związku do krwiobiegu. Jeśli nie masz otwartych ran, substancja chemiczna nie przeniknie przez skórę, a przynajmniej nie ma wystarczających dowodów, aby to udowodnić.

Niektóre badania koncentrują się jednak na możliwości wdychania DHA. Jeśli DHA dostanie się do płuc, może zwiększyć ryzyko zachorowania na astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Ryzyko zachorowania na raka może wzrosnąć, jeśli substancja chemiczna dostanie się do krwiobiegu i wejdzie w interakcję z komórkami organizmu.

Aby chronić się podczas opalania natryskowego lub stosowania opalacza miejscowego, należy unikać kontaktu z oczami, nosem, ustami i uszami. Można nosić gogle, zatyczki do nosa i inne elementy ochronne, aby uniknąć wdychania opalacza w sprayu.

Reakcja alergiczna na DHA lub inny składnik samoopalacza może wywołać wszelkie reakcje skórne, od lekkiego podrażnienia po poważniejsze.

Jak uzyskać najbezpieczniejszą opaleniznę bezsłoneczną

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z produktu do opalania bezsłonecznego, możesz wypróbować kilka sposobów, aby się zabezpieczyć. Po pierwsze, złuszczaj skórę za pomocą ściereczki, aby usunąć nadmiar martwych komórek skóry, szczególnie na kostkach, kolanach i łokciach. Po złuszczeniu osusz skórę.

Kolistymi ruchami rozprowadź produkt na poszczególnych partiach skóry. Na przykład, użyj go na ramionach, a następnie na tułowiu i nogach. Między kolejnymi zabiegami należy umyć ręce wodą z mydłem, aby uniknąć odbarwienia skóry dłoni. Produkt należy lekko rozprowadzić w kierunku od nadgarstków do dłoni i od kostek do stóp.

Kolana, kostki i łokcie zwykle wchłaniają więcej produktu. Nakładając produkt do opalania w tym miejscu, należy go rozcieńczyć, wcierając go wilgotnym ręcznikiem. Po zakończeniu opalania pozostaw skórę przez co najmniej 10 minut. Poczekaj z ubieraniem się i załóż luźną odzież, aż wyschnie. Pocenie się może mieć wpływ na opaleniznę, dlatego staraj się zachować zimną krew i nie przemęczaj się.

Skonsultuj się z naszym dermatologiem w Covina

Skontaktuj się z LDI, jeśli uważasz, że wystąpiła u Ciebie reakcja na produkt do opalania bezsłonecznego. Jeśli wygląd Twojej skóry jest niepokojący, umów się na wizytę telefonicznie pod numerem 866-809-1102 lub samodzielnie przez Internet. Jesteśmy znani z najlepszych usług odmładzania skóry w tym regionie i w całej południowej Kalifornii, więc nie wahaj się umówić na bezpłatną konsultację, aby otrzymać profesjonalną poradę i leczenie.