Choroby skóry związane z ciążą

Zmiany na skórze są powszechne w czasie ciąży. Wiele z nich jest łagodnych, ustępuje po porodzie i nie wymaga żadnego istotnego leczenia. Mogą one istnieć wcześniej, być związane z hormonami lub bezpośrednio z ciążą. Do najczęstszych dolegliwości skórnych związanych z ciążą, które mogą wystąpić u kobiet, należą

Hiperpigmentacja

Hiperpigmentacja, spowodowana wzrostem stężenia melaniny, występuje w pewnym stopniu u większości kobiet w ciąży. Charakteryzuje się ona ciemnymi plamami lub plamkami. Mogą one ustąpić po porodzie lub utrzymywać się przez kilka lat po nim. U kobiet o ciemniejszej karnacji zmiany są zwykle bardziej widoczne.

Melasma to rodzaj hiperpigmentacji, która powoduje powstawanie brązowych plam na twarzy i czole. Często pogarsza się ona pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne i promieniowanie ultrafioletowe, a także może być wywołana przez stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. W okresie ciąży leczenie tego rodzaju schorzeń skóry zwykle nie jest konieczne.

Hiperpigmentacji można zaradzić poprzez:

  • stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym SPF 30 lub wyższym
  • noszenie na zewnątrz kapelusza z szerokim rondem
  • Ograniczenie przebywania na słońcu w godzinach od 10 do 14.

Wysypka

Wysypki to częste dolegliwości skórne w ciąży. Są one spowodowane różnymi zaburzeniami skórnymi, takimi jak:

  • PUPPP: Dermatoza ciążowa, Pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy, czyli PUPPP, zwykle obejmuje tułów i kończyny, nie powodując niepożądanych skutków ubocznych. W leczeniu tego schorzenia najczęściej stosuje się doustne leki przeciwhistaminowe i miejscowe kortykosteroidy.
  • Rumieńciążowy: Zmiany w układzie odpornościowym mogą powodować powstawanie drobnych, swędzących grudek. Często przypominają one ukąszenia owadów, a ich stan może się pogarszać z dnia na dzień i gojenie może trwać miesiącami. Mogą zostać przepisane leki miejscowe lub doustne.
  • Pemfigoid ciążowy (Pemphigoid gestationis): Choroba autoimmunologiczna, która może wystąpić w drugim lub trzecim trymestrze ciąży albo zaraz po porodzie. Pęcherze na brzuchu mogą wymagać stosowania leków miejscowych lub doustnych. Stan ten wiąże się z niewielkim ryzykiem przedwczesnego porodu lub niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Rozstępy

Rozstępy, często występujące u kobiet w ciąży, mogą tworzyć się na brzuchu, udach, piersiach i pośladkach. Często mają one kolor czerwono-fioletowy i z czasem bledną, stając się srebrne lub białe, ale zazwyczaj są trwałe. Lekarz może zalecić stosowanie kremów na receptę, a nawet zabiegi laserowe. Środki nawilżające do skóry mogą pomóc jako środek zapobiegawczy.

Żylaki

Pajączki powstające na skutek zmian hormonalnych i zwiększonej objętości krwi pojawiają się jako małe, czerwone linie na twarzy, szyi i ramionach, natomiast żylaki to powiększone żyły, które mogą być bolesne. Żylaki są spowodowane zwiększoną wagą i ciśnieniem macicy, które zmniejszają przepływ krwi do nóg. Najlepiej leczy się je ograniczając czas siedzenia lub stania, unikając krzyżowania nóg podczas siedzenia i podnosząc nogi, kiedy tylko jest to możliwe. Pomocne mogą być również częste ćwiczenia i odzież podtrzymująca.

Znaczniki skórne

Małe łagodne zmiany, które mogą pojawiać się na różnych częściach ciała. Nie są one niebezpieczne. Mogą być jednak łatwo usunięte przez lekarza, jeśli pojawią się w miejscu, gdzie ryzyko krwawienia lub podrażnienia jest wysokie.

Trądzik

Ciąża może wywołać lub zaostrzyć trądzik. W leczeniu trądziku pomaga mycie twarzy, stosowanie łagodnych środków czyszczących i kosmetyków bez zawartości tłuszczu oraz unikanie wyrywania pryszczy. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli chcesz stosować jakiekolwiek leki, ponieważ nie wszystkie są bezpieczne w czasie ciąży. Unikaj terapii hormonalnej, izotretynoiny, doustnych tetracyklin i retinoidów stosowanych miejscowo.