Co to są zabiegi niechirurgiczne?

Popularność zabiegów kosmetycznych znacznie wzrosła w ostatnich latach. W 2013 roku 3,4 mln osób w USA (w wieku 55 lat i starszych) poddało się niechirurgicznym zabiegom kosmetycznym, jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych. W 2015 roku liczba wszystkich zabiegów kosmetycznych wzrosła do 15,9 miliona.

Dlaczego warto poddać się niechirurgicznemu liftingowi twarzy?

Czy ludzie mają obsesję na punkcie tego, by wyglądać młodziej, czy po prostu nie są zadowoleni z tego, jak wyglądają? Prawdopodobnie jest w tym coś więcej. Niechirurgiczne lub minimalnie inwazyjne zabiegi kosmetyczne są obecnie bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej. Nie wymagają one znieczulenia ogólnego, a czas trwania zabiegu i rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnych liftingów twarzy i innych zabiegów.

Zabiegi niechirurgiczne zwykle mają też mniej skutków ubocznych. Pacjenci często mogą wrócić do pracy i normalnych zajęć w ciągu kilku godzin lub bezpośrednio po zabiegu.

Co więcej, są one odpowiednie dla różnych typów odmładzania skóry. Bez inwazyjnych zabiegów chirurgicznych dermatolodzy mogą zredukować drobne zmarszczki, worki pod oczami i kurze łapki, czerwone i brązowe plamy oraz uszkodzenia posłoneczne. Możliwe jest także poprawienie tekstury skóry, napięcie luźnej skóry i zmniejszenie blizn potrądzikowych.

W niektórych zabiegach kosmetycznych stosuje się wypełniacze lub zastrzyki. Wypełniacze iniekcyjne mogą być stosowane jako alternatywa dla tradycyjnej rhinoplastyki, która jest inwazyjna, bolesna i wymaga znacznego czasu rekonwalescencji. Peelingi chemiczne, botoks i wstrzykiwane preparaty przeciwutleniające to inne formy zabiegów kosmetycznych, które nie wymagają chodzenia pod nóż. Ludzie wybierają krioterapię i wstrzykiwanie różnych związków chemicznych, aby między innymi zredukować cellulit i zająć się pigmentacją skóry.

Niechirurgiczny lifting szyi lub lifting twarzy bez zastrzyków?

Postępy w dziedzinie laserów o częstotliwości radiowej w wielu przypadkach wyeliminowały konieczność stosowania zastrzyków i wypełniaczy, nie mówiąc już o inwazyjnych zabiegach chirurgicznych. Lasery nie są niczym nowym w dziedzinie dermatologii. Jednak w ciągu ostatniej dekady znalazły zastosowanie w niemal każdym rodzaju leczenia skóry.

Laserowe zabiegi na skórę często nie wymagają przygotowania. Lekarz może zalecić zaprzestanie przyjmowania pewnych leków, które mają wpływ na gojenie, lub unikanie słońca. Skutki uboczne mogą obejmować pewne zaczerwienienia lub siniaki, w zależności od zabiegu i zakresu terapii, a także przejściowe odczuwanie bólu. Infekcje i blizny są możliwe, ale rzadkie.

Jednak po jednej sesji lub serii zabiegów mogą być widoczne rezultaty, może też upłynąć trochę czasu, zanim skóra odmłodnieje po tym, jak zabieg laserowy pobudził wzrost kolagenu lub rozkład tłuszczu.

Do najczęściej stosowanych typów laserów w niechirurgicznych zabiegach kosmetycznych należą:

  • Lasery z pulsującym barwnikiem, najlepiej sprawdzające się w przypadku pajączków, przerostów naczyń krwionośnych i innych zmian naczyniowych.
  • Lasery krótkoimpulsowe, które mogą usuwać znamiona i piegi, a nawet rozbijać pigmenty tatuaży.
  • Lasery długoimpulsowe najlepiej nadają się do usuwania ciemnych włosów i zapobiegania ich ponownemu odrastaniu przez kilka miesięcy.

Lasery mogą działać na powierzchni skóry lub przenikać do jej głębokich warstw. Dermatolodzy i technicy laserowi są przeszkoleni w zakresie bezpiecznego korzystania z urządzeń. Światło lasera jest jasne i silne, dlatego w obszarach zabiegowych, w których stosuje się wysokoenergetyczne wiązki laserowe, stosuje się ochronę oczu, nieodblaskowe instrumenty i niepalne materiały.