Niebezpieczne krety, na które należy uważać

Znamiona skórne są dość powszechne i na ogół nieszkodliwe. Mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele i mogą być spowodowane wieloma przyczynami. Głównymi czynnikami są genetyka, wiek i ekspozycja na słońce. Kiedy jednak pieprzyk nie jest już tylko szkodliwą plamką, a może być rakiem skóry? Istnieje kilka oznak, ale tylko doświadczony dermatolog może to stwierdzić z całą pewnością.

Do podstawowych rodzajów znamion należą znamiona wrodzone, czyli łagodne guzy melanocytowe. Znamiona, choć zwykle nie występują od urodzenia, pojawiają się zwykle u dzieci i nastolatków (znamiona nabyte). Jeśli masz więcej niż 50 znamion, ryzyko zachorowania na czerniaka jest wyższe niż przeciętne.

Znamiona nabyte mogą być spowodowane ekspozycją na słońce. Zwykle mniejsze niż ćwierć cala, najprawdopodobniej nie przekształcą się w raka, ale znamiona atypowe lub dysplastyczne mają cechy, które mogą wzbudzić podejrzenia, w tym:

  • Rozmiar większy niż gumka do ścierania ołówka
  • nieregularny kształt
  • Nierównomierny kolor, z ciemnobrązowym środkiem
  • Granice jaśniejsze, czerwonawe lub z czarnymi kropkami
  • Nierówne granice

Mimo że znamiona atypowe są zwykle dziedziczne, są one bardziej narażone na ryzyko przekształcenia się w raka skóry niż inne rodzaje pieprzyków. Zwykły pieprzyk nie powinien mieć więcej niż milimetr lub dwa średnicy, ale kiedy nie jest normalny? Wiele zwykłych pieprzyków może być lekko uniesionych i mieć kolor opalenizny, brązowy, różowy lub cielisty.

Nawet znamiona nienowotworowe mogą zmieniać się z czasem, ale będą miały gładkie granice oddzielające je od otaczającej je skóry.

Jak rozpoznać niebezpieczne znamiona

Czerniaka, najgroźniejszy rodzaj raka skóry, można podejrzewać, stosując zasadę "ABCDE", która określa konkretne cechy, na które należy zwracać uwagę:

  • Asymetria: Połowa znamienia może wyglądać inaczej niż druga.
  • Granica: Poszarpane, niewyraźne lub karbowane krawędzie.
  • Kolor: mieszanka brązu, czerni, opalenizny lub odcieni szarości, czerwieni, bieli lub błękitu.
  • Średnica: Znamiona nowotworowe są często większe niż gumka do ścierania ołówka (6 milimetrów).
  • Ewoluowanie: Odnotowuje się zmiany wielkości, koloru i kształtu; może się zmienić tekstura istniejącego znamienia; może też rosnąć w miejscu, gdzie wcześniej była normalna skóra. Znamię może też mieć wiele odcieni koloru.

Jeśli pieprzyk staje się grudkowaty lub łuszczy się albo zaczyna być twardszy, może to być czerniak. Chociaż czerniak nie jest zwykle związany z bólem, jeśli skóra zaczyna swędzieć, sączyć się lub krwawić, należy zgłosić się do dermatologa w celu oceny.

Najlepszym sposobem ochrony jest poznanie swoich czynników ryzyka. Poinformuj o nich swojego lekarza i o wszelkich zmianach, jakie zauważysz na swojej skórze. Regularne samobadanie pozwala wcześnie wykryć niebezpieczne znamiona. Czerniak i inne nowotwory skóry mogą być wyleczone, jeśli zostaną wykryte i leczone we wczesnych stadiach.

Zaplanuj wizytę w LDI

W Laser & Dermatology Institute oferujemy najwyższej jakości usługi w zakresie pielęgnacji skóry w południowej Kalifornii. Nasz certyfikowany dermatolog może zbadać Twoją skórę, przeprowadzić badania przesiewowe pod kątem raka skóry oraz zapewnić różne metody leczenia. Oznaki ekspozycji na słońce, starzenia się skóry i trądzik można zwalczać za pomocą technologii laserowej RF. Zespół doświadczonych dermatologów jest prowadzony przez członka Amerykańskiej Akademii Dermatologii, dr Jacoba Risplera, który jest również członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny i Chirurgii Laserowej i opracował różne techniki medyczne i zabiegi.

Już dziś umów się na wizytę w naszym ośrodku w Covinie, dzwoniąc pod numer 866-809-1102 lub skorzystaj z naszego harmonogramu, aby umówić się na bezpłatną konsultację.