Jak trądzik może wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne?

Trądzik jest powszechnie kojarzony z pryszczami, wykwitami, zmianami skórnymi i bliznami. Może on również powodować niszczycielskie skutki psychiczne i emocjonalne u osób, które na niego cierpią, zwłaszcza nastolatków. Trądzik, najczęściej występujący u osób w wieku od 12 do 25 lat, ma tendencję do wpływania na osoby rozwijające się społecznie i emocjonalnie. Oznacza to, że oprócz wizyt u dermatologa i szukania nowych sposobów pielęgnacji skóry, możesz doświadczać takich problemów, jak

  • Depresja: W czasopiśmie British Journal of Dermatology stwierdzono zwiększone ryzyko wystąpienia depresji u pacjentów z trądzikiem. Objawy depresji obejmują utratę apetytu, senność, zaburzenia nastroju, poczucie bezwartościowości i spontaniczny płacz. Depresja może objawiać się wycofaniem społecznym, zwłaszcza u nastolatków, którzy pozostają w swoim pokoju lub całkowicie unikają rówieśników. Mogą oni także opuszczać zadania i otrzymywać gorsze oceny w szkole.
  • Niska samoocena: Zażenowanie często powoduje, że dana osoba unika kontaktu wzrokowego. Można zauważyć, że osoba z trądzikiem zapuszcza długie włosy, aby go ukryć. Dziewczęta mogą uciekać się do nakładania dużej ilości makijażu, co może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.
  • Wycofanie społeczne: Zachowanie rówieśników osoby cierpiącej na trądzik może powodować jej wycofanie. W niektórych przypadkach osoby te mają trudności z nawiązywaniem nowych relacji, co jest szczególnie trudne, ponieważ nastolatki dopiero uczą się nawiązywania relacji. Nieśmiałość, zamknięcie w sobie i obawa przed odrzuceniem mogą prowadzić do fobii społecznej.

Niektóre metody leczenia trądziku mogą powodować depresję jako skutek uboczny. Zdarza się to rzadko, a związek ten jest przedmiotem kontrowersji, ale nie ulega wątpliwości, że trądzik powoduje zaburzenia psychologiczne.

Istnieje także schorzenie znane jako trądzik dysmorfofobiczny. Dotyczy ona osób z trądzikiem pospolitym, które uważają, że ich problem jest znacznie poważniejszy niż w rzeczywistości. Objawy psychologiczne, wycofanie społeczne i inne nietypowe zachowania mogą występować nawet wtedy, gdy trądzik jest nieaktywny.

Jak pozbyć się trądziku?

Trądzik jest przyczyną stresu u wielu osób, a stres z kolei może pogorszyć stan trądziku lub go wywołać. Rozwiązaniem nie jest unikanie interakcji społecznych, randek czy rozmów o pracę. Istnieje wiele sposobów zwalczania trądziku, w tym kremy i balsamy dostępne bez recepty lub leki wydawane na receptę przez dermatologa.

Jeśli objawy psychologiczne są związane z chorobą psychiczną, taką jak depresja, lekarz może przepisać leki antydepresyjne. Istnieją jednak inne możliwości. Jednym z rodzajów leczenia chorób psychicznych jest terapia grupowa. Poradnictwo może być wykorzystywane do budowania pewności siebie i poczucia własnej wartości, natomiast istnieją terapie psychologiczne, które pomagają radzić sobie z lękami i negatywnym myśleniem.

Poszukaj leczenia w Instytucie Dermatologii Laserowej

Wykorzystując technologię laserową i RF, LDI jest w stanie leczyć blizny potrądzikowe, starzenie się, zmarszczki, luźną skórę i inne problemy. Dr Rispler może leczyć uporczywe przypadki trądziku u osób o wszystkich typach skóry. W razie potrzeby można wdrożyć wieloetapowy plan, który obejmuje nieinwazyjne techniki i spersonalizowane zabiegi przeciwtrądzikowe w naszych trzech lokalizacjach. Nasza główna siedziba znajduje się w Covina. Aby uzyskać informacje na temat najlepszych rozwiązań w zakresie leczenia trądziku w południowej Kalifornii, skontaktuj się z nami lub umów się na wizytę już dziś.