Odpowiedzi na 5 największych obaw związanych z botoksem
Kluczowe punkty
Na tej stronie można znaleźć szczegółowe odpowiedzi na 5 najważniejszych obaw/pytań, jakie ludzie mają na temat botoksu.
- Gdzie na twarzy mogę mieć botoks?
- Czy Botox jest bezpieczny?
- Jakie są efekty uboczne botoksu?
- Ile kosztuje botoks?
- Jak długo trzeba czekać na efekty działania botoksu?
To normalne, że masz obawy i pytania dotyczące zabiegu Botox i jego rezultatów. Szczegółowa konsultacja z wykwalifikowanym i doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej pomoże rozwiać te obawy, umożliwiając podjęcie świadomej decyzji.
Poniżej przedstawiamy 5 najczęstszych obaw związanych z zastrzykami rozluźniającymi zmarszczki oraz informacje, które pomogą złagodzić Twoje obawy.
1. Gdzie na mojej twarzy mogę mieć botoks?
Będzie to zależało od obszarów, które Cię niepokoją i które może zalecić Twój lekarz. Na przykład nie zaleca się wstrzykiwania preparatu w czoło bez wstrzykiwania linii zmarszczek (pionowych linii między brwiami), ponieważ istnieje ryzyko opadania brwi.
Najczęstsze miejsca wstrzykiwania botoksu to:
- Kurze łapki - są to linie, które pojawiają się wokół zewnętrznego kącika oka i są najbardziej widoczne podczas uśmiechania się. Są one również znane jako "linie śmiechu".
- Linie glabellarne - linie te pojawiają się między brwiami i są znane również jako "linie marszczące". Jak sama nazwa wskazuje, stają się one bardziej widoczne podczas marszczenia czoła.
- Linie czoła - te poziome linie pojawiają się najbardziej na czole, gdy podnosimy brwi.
- Linie królicze - te drobne linie pojawiają się w wewnętrznym kąciku oczu i są najbardziej widoczne, gdy nos jest zmarszczony podczas śmiechu.
- Szyja - znana jako lifting Nefertiti, Botox wstrzykuje się wzdłuż linii szczęki i szyi, aby podkreślić ten obszar, który z wiekiem jest podatny na zmarszczki i zwiotczenie. Nefertiti była egipską królową znaną z gładkiej szyi i zarysowanej linii szczęki.
- Wklęsłe usta - wklęsłe usta mogą być leczone botoksem lub wypełniaczami dermalnymi.
- Kępkowaty podbródek - znany również jako "podbródek ze skórką pomarańczową", kępkowaty podbródek jest spowodowany nadaktywnością mięśni znajdujących się pod nim lub pociągającą mimiką twarzy, taką jak zaciskanie warg.
Należy pamiętać, że zabiegi z użyciem botoksu, zwłaszcza w dolnej części twarzy, powinny być wykonywane wyłącznie przez doświadczonego i wykwalifikowanego specjalistę. Błędy w tym zakresie mogą prowadzić do takich problemów, jak krzywy uśmiech, problemy z mową i żuciem lub niemożność pełnego otwarcia ust.
Przestań się martwić:
- Szczegółowa konsultacja z lekarzem zapewni, że są one w pełni świadome obszarów, które chcesz leczyć i wyniki, których oczekujesz.
- Lekarz może zaproponować sugestie lub rozwiązania alternatywne, aby pomóc w osiągnięciu pożądanych rezultatów.
Wybór doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza zapewni Ci najlepsze możliwe rezultaty, niezależnie od tego, gdzie zdecydujesz się wstrzyknąć botoks.
2. Czy Botox jest bezpieczny?
Botox jest ogólnie uważany za bezpieczny. Wiele obaw związanych z jego bezpieczeństwem wynika z poziomu doświadczenia i kwalifikacji osoby, która go podaje. Botox jest lekiem wydawanym na receptę, więc powinien być podawany przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej lub pielęgniarkę po dogłębnej konsultacji.
Na szczęście w Wielkiej Brytanii potrzebna jest recepta od specjalisty medycznego, aby kupić leki rozluźniające zmarszczki. Jednak apteki internetowe poza Wielką Brytanią mogą je sprzedawać ogółowi społeczeństwa. Oznacza to, że każdy może mieć do nich dostęp i podawać je, pozostawiając pacjentów, którzy nie wykonali swoich badań, w niebezpieczeństwie ze strony niewykwalifikowanych lekarzy.
Ryzyko wystąpienia niepożądanych rezultatów wzrasta, gdy podaje je osoba niedoświadczona i niewykwalifikowana.
Przestań się martwić:
- Wybierz doświadczonego lekarza kosmetycznego lub pielęgniarkę, którzy specjalizują się w podawaniu Botoxu.
- Upewnij się, że przeprowadziłaś szczegółową konsultację z wybranym przez siebie lekarzem. Upewnij się, że wyrazisz zgodę na zabieg dopiero wtedy, gdy będziesz w 100% zadowolona z informacji o zabiegu i swoich oczekiwań.
- Wybierz lekarza, który w ramach zabiegu oferuje wizytę kontrolną. Efekty działania botoksu utrzymują się przez około 18 dni; wizyta kontrolna w tym czasie pozwoli Twojemu lekarzowi na sprawdzenie wyników i uzupełnienie efektów, jeśli będzie to konieczne.
3. Jakie są skutki uboczne stosowania preparatu Botox?
Jak każda procedura medyczna, Botox ma efekty uboczne. W przypadku tego zabiegu można wyróżnić trzy kategorie skutków ubocznych:
- Reakcja na igłę podczas wstrzykiwania w skórę
- Reakcja alergiczna na substancję
- Niepożądane rezultaty spowodowane źle przeprowadzonym zabiegiem.
Częste reakcje na igłę są zazwyczaj bardzo łagodne i występują w miejscu wstrzyknięcia. Mogą one obejmować:
- Obrzęk
- Zaczerwienienie
- Łagodne zasinienie
- Lekkie krwawienie
Poważne skutki uboczne stosowania botoksu występują, gdy u pacjenta wystąpi reakcja alergiczna na substancję. Objawy reakcji alergicznej obejmują:
- Problemy z oddychaniem
- Problemy z połykaniem
- Obrzęk twarzy
- Wysypka i swędzenie w dowolnym miejscu na ciele
- Problemy z widzeniem
- Suchość w ustach
- Zawroty głowy
- Niepokój
- Uczucie szpilek i igieł
Jeśli doświadczysz któregokolwiek z powyższych objawów, natychmiast poinformuj o tym swojego lekarza.
Niepożądane rezultaty źle przeprowadzonego zabiegu
Chociaż technicznie rzecz biorąc nie są to skutki uboczne, nieprawidłowe podanie botoksu może spowodować szereg niepożądanych rezultatów, w tym
- Zmrożony wyraz twarzy
- Opadające powieki lub brwi
- Podniesione lub nadmiernie wysklepione brwi
- Opadający lub zniekształcony uśmiech
Przestań się martwić:
- Najlepszym sposobem na zminimalizowanie poważnych skutków ubocznych reakcji alergicznej jest wybór lekarza, który wymaga od Ciebie pełnego wywiadu medycznego, w tym wszelkich istniejących alergii lub potencjalnych przeciwwskazań. Zabieg może być wykonywany wyłącznie w warunkach medycznych przez lekarza specjalistę, więc jeśli wystąpią jakiekolwiek silne skutki uboczne zabiegu, będzie on w stanie poradzić sobie z nimi szybko i bezpiecznie.
- Wybierz klinikę, która oferuje pełną opiekę po zabiegu, w tym wizytę kontrolną, aby przejrzeć wyniki i omówić wszelkie skutki uboczne. W Health + Esthetics udzielamy szczegółowych porad dotyczących opieki po zabiegach, aby zminimalizować skutki uboczne i uzyskać najlepsze wyniki leczenia.
Wybór doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza, który specjalizuje się w leczeniu Botoxem, znacznie zmniejszy ryzyko niepożądanych rezultatów źle podanego Botoxu.
4. Ile kosztuje botoks?
Koszty botoksu różnią się w zależności od kliniki, a cena, którą zapłacisz, będzie odzwierciedlać leczenie, które otrzymasz. Tani Botox będzie "zbyt dobry, aby mógł być prawdziwy", więc unikaj ofert specjalnych i cen zniżkowych. Zwłaszcza, gdy reklamują go firmy nie działające w środowisku medycznym, takie jak salony fryzjerskie czy nail bary. Istnieją różne rodzaje zabiegów rozluźniających zmarszczki, a produkty premium, takie jak Botox, będą kosztować więcej niż mniej skuteczne marki.
Należy pamiętać, że Botox jest tymczasowy i wymaga regularnych zabiegów co kilka miesięcy, aby utrzymać rezultaty, więc może to być inwestycja długoterminowa.
Przestań się martwić:
- Dowiedz się z góry, ile będzie kosztował zabieg i co wliczamy w cenę. Niektóre kliniki oferują na przykład wizyty kontrolne i zabiegi uzupełniające wliczone w cenę.
- Unikaj ofert specjalnych i firm oferujących "tani Botox".
5. Jak długo trwa działanie botoksu?
Botox działa stopniowo, a pełne rezultaty pojawiają się po około 18 dniach od zabiegu. Początkowe zmiany można jednak zauważyć już po 3-4 dniach. Rezultaty nie są natychmiastowe, ponieważ potrzeba czasu, aby mięśnie zareagowały na substancję chemiczną.
Przestań się martwić:
- Jeśli planujesz zabieg z użyciem Botoxu na specjalne wydarzenie, upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu, aby rezultaty osiągnęły optymalny poziom.
- Jeśli obawiasz się, czy zabieg przyniesie pożądany efekt, zarezerwuj zabieg u specjalisty, który oferuje wizytę kontrolną w celu sprawdzenia wyników i wykonania kolejnych zabiegów uzupełniających, jeśli jest to konieczne.